Novinarstvo je dejavnost, ki spremlja dogajanja in o njem poroča.
Novinarstvo je javnosti namenjeno delovanje, katerega osnovni nameni so:

– obveščanje javnosti o dogajanju,
– razlaganje ali komentiranje dogajanja,
– osveščanje in izobraževanje javnosti ter
– rekreacija ali zabava javnosti.

Novinarski poklic, kot si ga predstavljava midva – učenca izbirnega predmeta šolsko novinarstvo.
Zdi se nama, da mora biti novinar razgledan, mora obvladati veliko tujih jezikov, vsako jutro pregledati tuje časopise in rad mora potovati.
Glede na to, da veliko potuje, mora njegova družina velikokrat malo potrpeti.

Poklic, ki ga opravlja novinar, zahteva veliko časa, saj veliko raziskuje in se marsikaj novega nauči.

Športni novinar oz. komentator obvlada pravila iger, dobro mora poznati igralce, ki si jih zapomni po njihovih številkah na dresih.

Včasih se odpelje z reportažnim avtomobilom na teren, to je takrat, ko so prenosi v živo, npr. skoki v Planici.

Pravi novinar ne sme biti pristranski, strankarsko opredeljen. Obveščati mora objektivno.

Novinarstu pravimo tudi četrta veja oblasti, saj poroča o napakah in nepravilnostih oblasti, npr. podkupninah.

Šolska novinarja: Janez Yonatan Madhala Lovšin in Filip Gostenčnik